Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Czwartek 25 Kwiecień 2024 | Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
Kontakt
Patron szkoły
Historia szkoły
Hymn szkoły
Nasze osiągnięcia
Dokumenty
Pracownicy ZSP
Uczniowie
Bezpieczna+
Rada Rodziców
Informacje dla rodziców
Samorząd Uczniowski
Kalendarz roku szkolnego 2019/2020
Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2019-2020
Pedagog
Świetlica szkolna
Biblioteka szkolna
Stołówka
Szkoła Promująca Zdrowie
Uroczystości szkolne
Innowacja pedagogiczna
Programy, projekty
Projekty unijne
Uroczystości przedszkolne
Akademia Zdrowego Przedszkolaka
Gazetka przedszkolna
Ogólnopolska Akcja MEN „Ćwiczyć każdy może” zorganizowana w ramach Roku Przedszkola w Ruchu
CHÓR SZKOLNY
OTK 2019
Doradztwo zawodowe
Współpraca ze szkołą w Koziatyniu (Ukraina)
Erasmus+
eTwinning
Losy absolwentów Gimnazjum im.Noblistów Polskich
Projekt "Czynna ochrona pszczołowatych w parkach krajobrazowych"
Ubezpieczenie
Sprawozdania finansowe
Dyskoteka Andrzejkowa
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
Historia szkoły
  

HISTORIA SZKOLNICTWA W KLECZEWIE

Początki nauczania w Kleczewie sięgają XV wieku. pierwsza szkoła powstała na zlecenie króla Władysława Jagiełły. Szkoła elementarna podlegała dozorowi, na czele którego od 1815 roku stał burmistrz miasta. Według danych z 1834 roku opiekunem placówki był burmistrz Franciszek Granicki, a nauczycielem Jan Winnicki. W 1834 roku uczęszczało do niej 45 chłopców i 32 dziewczęta. Szkoła elementarna była placówką kontynuującą tradycje dawnej szkoły parafialnej. Nauczycielami w Kleczewie byli m.in. Kazimierz Lewicki (1818r.), Melchior Chęciński (1857r.), Stanisław Kordaszewski (1864r.).

Obok polskiej szkoły funkcjonowała szkoła żydowska.

W 1905 roku szkoła mieściła się w domu gminnym przy ulicy Kościelnej, nauczycielem był wówczas p.Dybowski, po nim p.Postek, później p.Kolczyński. W latach 1909-1912 trwały starania o budowę nowej szkoły gminnej przy ulicy Warszawskiej zakończone sukcesem.

W czasie I wojny światowej czynna była szkoła z polskim językiem nauczania. Po wojnie władze oświatowe (dozór szkolny) borykały się z problemami lokalowymi.

W roku 1919 zorganizowany został komitet nowej siedmioklasowej szkoły w składzie: przewodniczący – dr Anasiewicz, członkowie – B. Kachelski, T. Michałski, S. Naskręcki, J. Piotrowski, K. Tylman, Żeglicki. Decyzja w tej sprawie zapadła na sesji rady miejskiej 14 grudnia 1921 roku. Budowę szkoły ukończono w 1925 roku. Fundusze na jej budowę dało społeczeństwo i państwo.

W okresie II wojny światowej szkoły polskie zlikwidowano. Rozpoczął się okres tajnego nauczania, jego organizacja zajęła się przede wszystkim nauczycielka miejscowej szkoły Regina Makowijczuk. Tajnym nauczaniem objęto 24 osoby.

Po II wojnie światowej, w czerwcu 1945 roku przystąpiono do organizacji szkoły powszechnej. W 1949 roku kierownikiem był Zygmunt Kowalski, rozpoczęto wtedy debatę na temat nowej szkoły. Jednak do 1984 roku sytuacja materialna i lokalowa nie uległa znacznej poprawie.

Od 1 września 1965 roku nauka odbywała się w dwóch budynkach: dawnego sądu i „starej szkoły”. W czerwcu 1965 roku rozdzielono dotychczasową „jedenastkę” na dwie odrębne szkoły: Liceum Ogólnokształcące i Szkołę Podstawową. Liceum pozostało w dawnym budynku, a podstawówka dostała budynek starej szkoły i przedszkola.

Budynek "starej szkoły"

Budynek  dawnego Sądu Grodzkiego - dawniej budynek szkoły, obecnie siedziba Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej

W roku szkolnym 1966/67 po raz pierwszy rozpoczęła naukę klasa ósma – 36 uczniów. W roku szkolnym 1968/69 do Szkoły Podstawowej w Kleczewie uczęszczało 457   uczniów   w   16  oddziałach.   Nauka   odbywała  się  w 3 budynkach: dawnego Sądu Grodzkiego (5 pomieszczeń), starej szkole (4 pomieszczenia) i liceum (1 pomieszczenie). Zatrudnionych było wówczas 18 nauczycieli. Dyrektorem był wówczas Alfred Kocięcki.

W następnych latach wykonywano jedynie niezbędne remonty. Nowy budynek przy ulicy Warszawskiej oddano do użytku w 1984 roku. 23 kwietnia 1985 roku powołano Komitet Rozbudowy Szkoły składający się z 46 członków, dyrektorem był Rafał Wajnert, a następnie Krystyna Trzewiczyńska. Przedsięwzięcie to zakończono w roku 1993, a funkcję dyrektora sprawowała wówczas Elżbieta Raźna.

Gmach szkoły przy ulicy Warszawskiej

Gmach szkoły przy ulicy Warszawskiej po rozbudowie.

W lewej części mieściło się Gimnazjum

W 1999 roku dyrektorem szkoły została Lidia Domagalska.

Nowym obiektem kleczewskiej podstawówki został budynek na Osiedlu Górniczym przy ulicy św.Kingi, pobudowany w latach 1998-2001, o powierzchni 2500 m2. Posiadał on 11 izb lekcyjnych, kuchnię z zapleczem, stołówkę. Przestronne korytarze, awangardowy hall, wyposażenie klas, urządzone patio tworzące wizerunek szkoły na miarę XXI wieku. Na początku naukę powierali tam uczniowie klas 0 - 3. W kolejnych latach gmach został rozbudowany i 2 września 2006 r. odbyła się uroczystość otwarcia nowej szkoły z udziałem władz samorządowych, przedstawicieli Kuratorium Oświaty i licznej grupy zaproszonych gości.
Do życia został powołany Zespół Szkolno Przedszkolny.

Przez cały okres swej działalności szkoła otwarta była dla środowiska, współpracowała z różnymi organizacjami społecznymi na terenie gminy i z niektórymi zakładami pracy. Spośród zakładów współpracujących z naszą szkołą należy wyróżnić: KWB Konin, Petrochemia Płock, Danbud, PoloMarket, p.Hofman, p.Płachciński... Sprzymierzeńcem we wszystkich poczynaniach szkoły był komitet Rodzicielski. Rodzice zawsze spieszyli z pomocą, pomagali w pracach remontowych, naprawach, w organizacji imprez kulturalnych,  środowiskowych.

Ważną rolę w systemie wychowawczym szkoły odegrały organizacje uczniowskie. Programy ich działania nasycone były duchem patriotycznym, organizowały życie wewnątrzszkolne, uczyły samorządności, rozwijały zainteresowania sportowe, muzyczne, turystyczne itp. Samorząd uczniowski aktywizuje uczniów w pracy społecznej na rzecz szkoły, organizuje imprezy kulturalno-rozrywkowe.

Kadra pedagogiczna jest zespołem dobrze zorganizowanym, prezentuje wysoki poziom wykształcenia. Nauczyciele dążą do podwyższania kwalifikacji, doskonalą warsztat pracy, korzystają z różnych form doskonalenia.

 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 7 odwiedzin: 8113155