Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Piątek 19 Styczeń 2018 | Imieniny: Marta, Henryk, Mariusz
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
Kontakt
Patron szkoły
Historia szkoły
Hymn szkoły
Nasze osiągnięcia
Dokumenty
Pracownicy ZSP
Uczniowie
Bezpieczna+
Rada Rodziców
Informacje dla rodziców
Kalendarz roku szkolnego 2017/2018
WYKAZ PODRĘCZNIKÓW 2017-2018
Pedagog
Biblioteka (ul.Świętej Kingi)
Biblioteka (ul.Warszawska)
Świetlica
Działania biblioteki szkolnej i świetlicy
Stołówka
Szkoła Promująca Zdrowie
Uroczystości szkolne
Innowacja pedagogiczna
Programy, projekty
Projekty unijne
Uroczystości przedszkolne
Akademia Zdrowego Przedszkolaka
Gazetka przedszkolna
Ogólnopolska Akcja MEN „Ćwiczyć każdy może” zorganizowana w ramach Roku Przedszkola w Ruchu
CHÓR SZKOLNY
OTK 2017 - podsumowanie działań Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery
Współpraca ze Szkołą w Koziatyniu na Ukrainie
eTwinning
Doradztwo zawodowe
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna
Patron szkoły
  

Patronka szkoły

WANDA CHOTOMSKA 

(26.10.1929 -02.08.2017)

Patronką Szkoły Podstawowej w Kleczewie jest Wanda Chotomska - poetka, pisarka, dziennikarka. To autorka wielu klasycznych już wierszy dla dzieci, godna spadkobierczyni Brzechwy i Tuwima. Stworzyła Jacka i Agatkę - bohaterów pierwszej polskiej dobranocki i należała do bohemy literackiej Warszawy, tworząc eksperymentalny teatr wraz z Mironem Białoszewskim. Nagrodzona wieloma państwowymi nagrodami, uhoronowaną przez dzieci Orderem Uśmiechu nieustająco zachwyca swą radosną twórczością kolejne pokolenia. Życzliwy Pegaz nie opuszcza pani Wandy i wiernym czytelnikom ofiarowuje ona wciąż nowe wiersze. Wiersze - perełki, skrzące się dowcipem, zaskakujące zabawną puentą.

Szukając patrona dla naszej szkoły, nie zastanawialiśmy się długo. Odrzuciliśmy wielkich klasyków z panteonu polskiej literatury, których można wprawdzie czcić, lecz nie sposób się z nimi zaprzyjaźnić. Jednogłośnie wybraliśmy Wandę Chotomską, której kolorowy życiorys i pogodna twórczość pasują do naszej szkoły.

Marzeniem dzieci i nauczycieli było, by zaszczyciła nas swą obecnością na uroczystości nadania imienia. I dopięliśmy swego. Poetka znalazła czas w swym napiętym harmonogramie i odwiedziła Kleczew. 13 maja 2003 r. odbyła się uroczystość z jej udziałem, która stała się wydarzeniem kulturalnym w naszym miasteczku i na długo zapadła w pamięć jego mieszkańcom.

Po obowiązkowej przy takiej okazji części oficjalnej, odbył się prawdziwy show, którego bohaterką była patronka i nasi uczniowie. Pani Wanda burzyła nasz starannie przygotowany scenariusz, wtrącając dowcipy, dygresje, gawędy i zapraszając wszystkich do zabawy. Część artystyczna w formie benefisu, na której byli obecni także przyjaciele poetki, pozwoliła nam poznać Chotomską od podszewki. Dowiedzieliśmy się jakie lubi potrawy, dokąd podróżowała i co jest inspiracją dla jej twórczości. Następnie rozdawała autografy i wpisywała dedykacje na swych książkach stojącym w długiej kolejce dzieciom i ich rodzicom. Dla każdego układała na poczekaniu niepowtarzalny wiersz.

Ten niezapomniany dzień zakończył się biesiadą i wręczeniem prezentów. Wśród wielu, jakie otrzymała Wanda Chotomska, było ogromne strusie jajo z pobliskiej fermy strusi. Ten oryginalny prezent wzbudził jej niekłamany zachwyt.

 

Zdjęcia do artykułu
 

1  2  3  4  

 
wszystkich zdjęć: 19

1  2  3  4  
 
Pozostałe w dziale
 
Plan działań na rok szkolny 2017 - 2018
 
«« wstecz
drukuj
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 7 odwiedzin: 4507898