Strona główna    SP Koziegłowy  SP Sławoszewek  SP Złotków  ZSP Budzisław Kościelny  ZSP Kleczew  CUW  
Czwartek 2 Maj 2024 | Imieniny: Anatol, Zygmunt, Anastazy
Prawa i obowiązki uczniaKalendarz szkolnyDla rodzicówAktualnościGaleriaKontakt
Kontakt
Patron szkoły
Historia szkoły
Hymn szkoły
Nasze osiągnięcia
Dokumenty
Pracownicy ZSP
Uczniowie
Bezpieczna+
Rada Rodziców
Informacje dla rodziców
Samorząd Uczniowski
Kalendarz roku szkolnego 2019/2020
Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2019-2020
Pedagog
Świetlica szkolna
Biblioteka szkolna
Stołówka
Szkoła Promująca Zdrowie
Uroczystości szkolne
Innowacja pedagogiczna
Programy, projekty
Projekty unijne
Uroczystości przedszkolne
Akademia Zdrowego Przedszkolaka
Gazetka przedszkolna
Ogólnopolska Akcja MEN „Ćwiczyć każdy może” zorganizowana w ramach Roku Przedszkola w Ruchu
CHÓR SZKOLNY
OTK 2019
Doradztwo zawodowe
Współpraca ze szkołą w Koziatyniu (Ukraina)
Erasmus+
eTwinning
Losy absolwentów Gimnazjum im.Noblistów Polskich
Projekt "Czynna ochrona pszczołowatych w parkach krajobrazowych"
Ubezpieczenie
Sprawozdania finansowe
Dyskoteka Andrzejkowa
 
  
  
Biuletyn Informacji Publicznej
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Oświaty w Poznaniu
eTwinning
OTK 2019
  

 

 

 

Podsumowanie OTK 2019 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kleczewie

 

            „Pasja, profesja, powołanie, …” – to hasło tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2019, w którym nasza szkoła uczestniczyła już po raz trzeci. Czy pasja może być naszą profesją w przyszłości? – Oczywiście, że tak. Czy są ludzie, którzy mają powołanie do wykonywania danej profesji? – Jak najbardziej! Czy warto rozwijać swoje pasje? - Tak! Tak! Tak!

            Podczas całego tygodnia dzieci i uczniowie uczestniczyli w wielu działaniach, którym towarzyszyło hasło przewodnie OTK. Oto one:

 

 I.            Prezentacja zawodów

 

Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali stoiska, na których uczniowie prezentowali swoje wymarzone zawody. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z zawodem fotografa, którego pokaz przygotowały Aleksandra Szczepaniak i Martyna Sucholas. Zainteresowani mogli samodzielnie wykonać zdjęcia pod okiem młodych fotografek. Zawód muzyka przybliżyła Patrycja Gościmska. Swoją grą na saksofonie podbiła serca publiczności. Wiktoria Wyszyńska wcieliła się w kosmetyczkę. Pokazała kosmetyki, których używa. Chętne dziewczyny wcieliły się w modelki podczas pokazu sztuki makijażu. Największym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko Martyny Prus, która prezentowała zawód cukiernika. Wraz ze swoją ekipą przygotowała gofry i watę cukrową.

Dziękujemy prezentującym za wspaniały pokaz zawodów i oczywiście odwagę.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć : https://photos.app.goo.gl/ZTFfe58deDBRoPKG8

   

 

 II.            Zawód przyszłości

 

Konkurs plastyczny „Zawód przyszłości” zorganizowany przez p. H. Dzwoniarską i p. J. Jarmuż, skierowany był do uczniów klas IV – VI. Jego celem było zachęcenie  uczniów do aktywnego budowania własnej drogi zawodowej zgodnie z posiadanymi talentami i kompetencjami oraz rozwijanie zainteresowań.  Uczestnicy wykazali się dużą inwencją twórczą. Wykonali rysunki o zawodach przyszłości, które sami niejednokrotnie wymyślili. Dziewiętnaście prac zostało wyróżnionych,  wśród których wyłoniono trzy najciekawsze prace. Zaszczytne miejsca zdobyli:

I miejsce – Oliwia Myszkowska z klasy VII b

II miejsce – Weronika Dzwoniarska z klasy VI b

III miejsce – Julia Wojciechowska z klasy V a

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody, a pozostali zostali wyróżnieni słodkimi upominkami. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za nagrody i upominki.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć :https://photos.app.goo.gl/bS3dTFCPrDWVYp1X7

 

 

III.            Zgadnij, kim będę?

 

Dzieci i uczniowie przebrali się za przedstawiciela wymarzonego zawodu, a następnie w klasach zgadywali, jaką profesję przedstawiali ich koleżanki i koledzy. Profesjonalne przebrania   okazały się ciekawą formą poznania wielu nazw zawodów.  Działanie było zorganizowane przez Samorząd Uczniowski.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć : https://photos.app.goo.gl/m6DJBAgjTkUSiqe36

 

IV.            Rynek pracy i jego wymagania

 

Warsztaty dla uczniów klas VIII przeprowadziła doradca zawodowy pani Edyta Zielińska z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ślesinie. Uczestnicy dowiedzieli się, jak bardzo ważnym czynnikiem wyboru zawodu i szkoły jest rynek pracy. Prowadzą ca zapoznała obecnych z pojęciem zawodu nadwyżkowego i deficytowego. Przedstawiła zawody, na które jest największe zapotrzebowanie. Młodzież chętnie podejmowała dyskusje na tematy związane z rynkiem pracy. Prelegentka uświadomiła uczniom, że nie zawsze wykształcenie daje dobrą pracę. Dla każdego wybór jest kwestią indywidualną, radziła aby najpierw dobrze poznać zawód, który chce się wybrać w przyszłości. Musi on dawać wiele satysfakcji i zadowolenia. Na zakończenie uczniowie poznali najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce, w tym najczęściej wybierane w Poznaniu. Zapoznali się także z wynikami zdawalności tegorocznych egzaminów zawodowych i matur.

Warsztaty, w opinii uczniów były bardzo ciekawe. Wielu z nich wyszło z potwierdzeniem swojego pomysłu na dalszą edukację, jednak niektórzy z odrobiną niepewności. Jakie zawody wybiorą w przyszłości? Już niedługo poznamy ich wybory.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć : https://photos.app.goo.gl/ZAK8LZJXTTWU9nNW8

 

    V.            Język angielski na rynku pracy

 

Szkolny konkurs ”ENGLISH LANGUAGE IN THE LABOUR MARKET”, zorganizowany przez doradcę zawodowego, p. Justynę Jarmuż oraz nauczycieli języka angielskiego, p. Annę Kaczmarek i p. Agnieszkę Linik, włączył do działań w ramach OTK uczniów klas VII i VIII. Każdą z klas reprezentowały trzyosobowe zespoły, które musiały wykazać się znajomością zawodów na  rynku pracy, umiejętnościami językowymi oraz wiedzą na temat - jak ważna jest znajomość języków obcych, głównie języka angielskiego, dla potencjalnych pracowników we współczesnym świecie.
            W zdobyciu tak szerokiej tematyki pomagały z pewnością przygotowane przez nauczycieli gazetki omawiające poszczególne zagadnienia. Konkursowe zmagania przebiegały w dwóch etapach. W I etapie konkursu uczniowie rozwiązywali test, w którym wykazali się znajomością i to w języku angielskim! - nazw zawodów, do jakich sektorów rynku pracy one należą, jakie akcesoria i jakie czynności są typowe dla przedstawicieli danych zawodów. W II etapie uczniowie zdobywali punkty na rzecz swojego zespołu indywidualnie, odczytując wylosowany zawód i dopasowując do niego „porozrzucane” hasła. Komisja konkursowa oceniała poprawność wymowy w języku angielskim oraz dobór hasła. Zwycięskie zespoły zostały wyłonione po zsumowaniu punktów zdobytych w dwóch etapach. Oto oni:

I miejsce – Wojciech Barszcz, Wiktor Borowski, Piotr Wesołowski z klasy VII b

II miejsce – Kinga Kosińska, Zofia Pokojowa, Martyna Wośkowiak z klasy VII a

III miejsce – Michalina Makowska, Katarzyna Prawucka, Kacper Twardowski z klasy VIII a

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za nagrody.  Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na polu znajomości języków obcych, a w przyszłości również na rynku pracy!.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć : https://photos.app.goo.gl/id43k7dVs7abwmD38

 

 VI.            Budujemy miasto zawodów

 

Dzieci z przedszkola i uczniowie z klas I – III wraz z wychowawcami budowali przez cały tydzień „Miasto zawodów”, na podstawie materiałów z Mapy Karier przygotowanych przez doradcę zawodowego z naszej szkoły. Podczas tworzenia kształcili umiejętność pracy zespołowej. Rozmawiali z wychowawcami na temat pracy: Czy jest potrzebna? Po co się do niej chodzi?  Dzieci same decydowały, gdzie będą w ich mieście ulice, budynki, zakłady pracy. Efekt rewelacyjny! Brawo!

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć : https://photos.app.goo.gl/nTb54vRMnYmfZ4tG6

 

VII.            Pasje uczniów i ich rodziców

 

Uczniowie naszej szkoły oraz ich rodzice mają wiele pasji, choć nie zawsze chcą o nich mówić. Chętni opisali je, dzieląc się z całą społecznością szkolną. Ich wypowiedzi można było podziwiać na gazetkach. Dziękujemy za świetne przygotowane opisy i oczywiście za odwagę.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć : https://photos.app.goo.gl/LYAcnAiVfXV4Pgqa9

 

VIII.            Pasje i zainteresowania – jak je rozwijać i odszukać w sobie?

 

Warsztaty zostały przeprowadzone dla uczniów klas VII przez panią Edytę Zielińską, doradcę zawodowego z PPPP - Ślesinie. Podczas nich uczniowie utrwalili wiedzę na temat zainteresowań i ich rodzajów. Prowadząca omówiła pojęcie talentu i kiedy należy uważać, ze się go ma. Uczniowie podczas wykonywania ćwiczenia świetnie poradzili sobie z dopasowywaniem zainteresowań do zawodów. Następnie w formie konkursu odgadywali nazwy zawodów. Młodzież wykazała się dużą wiedzą.

Warsztaty były rewelacyjną formą poszerzania wiadomości edukacyjno-zawodowych. Pokazały jak wiele ciekawych zawodów jest na obecnym rynku pracy. Podsumowując, warto mieć zainteresowania, bo one prowadzą do sukcesu zawodowego w przyszłości.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć : https://photos.app.goo.gl/MKfchtQcfx7XR9HE9

 

 IX.            Taniec to moja pasja

 

W środę 23 października 2019 r. uczniowie klas I – III oraz sześciolatki uczestniczyli w spotkaniu z p. Michałem Kowalskim tancerzem i nauczycielem tańca towarzyskiego ze szkoły ESCUDO. Zaproszony gość na początku opowiedział o swojej pasji jaką jest taniec i o tym jak wygląda praca tancerza – nauczyciela  tańca. Następnie zaangażował wszystkie dzieci wraz z opiekunami do spróbowania swoich możliwości na parkiecie. Właściwa sylwetka, podstawowe kroki i figury, muzyka i już wszyscy zebrani tańczyli cza-czę pod czujnym okiem instruktora. Uczniowie bawili się doskonale, a wielu z nich pytało gdzie może uczestniczyć w takich lekcjach tańca.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć : https://photos.app.goo.gl/jQqGSWrr7mBV9ni88

 

    X.            Czy jestem kreatywny?

 

Warsztaty zostały przeprowadzone w świetlicy dla uczniów I – III, ich organizatorami były p. E. Kazimierska, M. Marx i J. Jarmuż. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji zawodów oraz rozmowy z dziećmi na temat ich marzeń i przyszłych planów zawodowych. Uczestnicy pracowali indywidualnie i grupowo. Wśród najmłodszych dużym powodzeniem cieszyły się prace plastyczno-techniczne: lepienie z plasteliny, rysunki i wyklejanki. Istotna rolą w rozwoju kreatywności odgrywają gry edukacyjne, łamigłówki logiczne, kalambury – uczniowie mieli możliwość skorzystania z wymienionych form. Podczas nich wykazali się dużą spostrzegawczością i dobrą pamięcią. Następnie uczestnicy wzięli udział w zabawach konstrukcyjnych. Projektowali i budowali pojazdy przyszłości, podczas których rozmawiali o zawodach przyszłości. Uczestnicy świetnie się bawili, nie zauważyli nawet, że pogłębiali swoją wiedzę. Cieszy fakt, że nawet najmłodsi uczniowie chętnie mówią o swoich pasjach i snują śmiałe plany na temat przyszłej ścieżki zawodowej.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć : https://photos.app.goo.gl/Zpm2DfmHxCGcgzoU9

 

 XI.            Możliwości drukarki 3D

 

22 października 2019 roku Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kleczewie w ramach OTK na zaproszenie p. I. Wdowiak, gościł w swoich murach projektantów firmy 3D Imagine Project - panią Natalię Kubicką- Dubiel i pana Mariusza Dubiela. Projektanci zaprezentowali dzieciom z przedszkola oraz klasom I-VIII czym zajmują się osoby specjalizujące się w tego typu działaniach oraz pokazali możliwości drukarki 3D. Pokaz wzbudził wśród uczniów wielkie poruszenie. Każdy mógł dotknąć wydrukowanych przedmiotów. Dziękujemy firmie 3D Imagine Project za lekcję pokazową w naszej szkole oraz upominki.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć : https://photos.app.goo.gl/kdKao9PLmghyZw4k9

 

XII.            Poznajemy zawody

 

Uczniowie podczas zajęć z wychowawcą lub spotkaniach zorganizowanych dla całej społeczności uczestniczyli w spotkaniach z zawodowcami. Uczniowie poznali specyfikę wielu  profesji. Przedstawiający zawody rodzice uczniów lub zaproszeni goście w ciekawy sposób, przede wszystkim praktyczny zapoznali uczniów z wykonywanymi czynnościami oraz omówili  predyspozycje do danej profesji. Widać, że wykonywane zawody to ich pasja. Dziękujemy za poświęcony czas i ciekawe spotkania.

Ø  Grupa 3- latków - „PSZCZÓŁKI”,  wych. M. Sawicka

˗          wizyta w sklepie „Twój Market”- poznanie zawodu sprzedawcy,

˗          spotkanie z fryzjerką p. Martą Adamek

Ø  Grupa 3-4-latków „ŻABKI”, wych. U. Domagalska, 

˗          wizyta w sklepie - poznanie zawodu sprzedawcy

˗          spotkanie z: pielęgniarką p. Anną Wcisłek,strażakiem p. Krystianem Karolakiem oraz fryzjerką p. Moniką Trzewiczyńską,

Ø  Grupa 5- Latków „BIEDRONKI”, wych. A. Kaczmarek

˗          wyjście do kuchni i poznanie zawodu kucharki  - p. Jolanta Kołodziejczyk,
p. Anna Woźniak, p. Agnieszka Jabłońska, p. Marzena Woźniak,

˗          spotkanie z:bibliotekarką p. Moniką Ejm, intendentkązp. Agnieszką Kozłowską, stolarzem p. Janem Fabisiakiem,referentką p. KatarzynąSzczęsną, nauczycielką wychowania fizycznego p. Ewą Linik oraz muzykiem
p. Przemysławem Domagalskim,

Ø  Grupa 5- latków „MOTYLKI”, wych. D. Ziemkiewicz

˗          spotkanie z ratownikiem medycznym p. Piotrem Wdowiakiem oraz fryzjerką
 p. Martą Adamek

Ø  Grupa 6-latków „JEŻYKI”, wych. I.Kopiecka

˗          spotkanie z ratownikiem medycznym p. Piotrem Wdowiakiem, fryzjerką
p. Martą Adamek oraz krawcową p. Biegasiewicz

˗          wyjście do salonu kosmetycznego - p.Piotrowska zapoznaładzieci z zawodemkosmetyczki

Ø  p. U Domagalska i p. K. Rogowska zorganizowały dlacałej społeczności przedszkolnej spotkanie z policjantem p. Zdzisławem Urbańskim,

Ø  klasa I b, wych. p. I. Wdowiak

˗          spotkanie ze spawaczem p. Bartoszem Wojciechowskim oraz ratownikiem medycznym p. Piotrem Wdowiakiem,

Ø  klasa II a, wych. p. R. Michalak

˗          spotkanie ze spawaczem p. Bartoszem Wojciechowskim oraz ratownikiem medycznym p. Piotrem Wdowiakiem,

Ø  p. H Szymańska zorganizowała dla sześciolatków oraz oddziałów I – IIIspotkanie z muzykiem panem Przemysławem Domagalskim

Ø  klasy I b, II a i II b– wych. I. Wdowiak, R. Michalak, H. Szymańska – dzieci uczestniczyły w wycieczce do teatru w Kaliszu – poznanie zawodu aktora oraz
do Sądu Rejonowego w Koninie – poznanie profesji pracowników sądu.

Ø  klasa Va, wych. p. A. Kaczmarek

˗          spotkanie z fryzjerką p. Joanną Bakowską,specjalista ds. marketigu
p. Moniką Ruszkowską oraz p. Liliana Wojciechowską -inspektorem
ds. rejestracji pojazdów
,

Ø  klasa VI a, wych. J. Witkowska – spotkanie ze stolarzem p. Mariuszem Głąbiakiem,

Ø  klasa VII a, wych. E. Linik –państwo Jolanta i Jarosław Marciniakowie zapoznali uczniów z zawodem kosmetyczki i strażaka,

Ø  klasa VIIb, wych. K. Stróżyk-Drzewiecka – wizyta zawodoznawcza -
- podczas zwiedzaniap. Joanna Barszcz zapoznała uczniów ze stanowiskami pracy i specyfiką zakładu „Fermy Drobiu Wożniak”.

 

 Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć : https://photos.app.goo.gl/qwzKcB89qr3CwD8J7

                                                           

Przedszkole: https://photos.app.goo.gl/GBg9stiLmyhZAV977

Klasy I-III:   https://photos.app.goo.gl/SV6GdRkjPpLKWYvd9

Klasy IV-VIII: https://photos.app.goo.gl/UmtqZZhDCacF5L4n6

Wycieczka I-III: https://photos.app.goo.gl/vPSDDxQtnm68gVD57

Muzyk I-III: https://photos.app.goo.gl/gTJnNLkzGai7PE5b9

 

Policjant: https://photos.app.goo.gl/XFRtz3dLv8R6jRr3A

 

Partnerzy OTK 2019:

Ø  Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Ślesinie

Ø  Firma 3D Imagine Project

Ø  Szkoła tańca ESCUDO

Ø  Komisariat Policji w Kleczewie

Ø  Ochotnicza Straż Pożarna w Kleczewie

Ø  Sąd Rejonowy w Koninie

Ø  Fermy Drobiu Wożniak

Ø  Pracownicy ZSP w Kleczewie

Ø  Rodzice uczniów i zakłady pracy, w których pracują

Ø  Rada Rodziców

Ø  Nauczyciele

Ø  Samorząd Uczniowski

 

Dziękuję wszystkim nauczycielom, rodzicom, uczniom i zakładom pracy za włączenie się do działań na rzecz OTK 2019. Podjęte działania pozwoliły uczestnikom poznać świat pasji i profesji.

 

Koordynator OTK

Justyna Jarmuż

 

 
«« wstecz
drukuj wyślij ten link
  
   
Strona główna|Archiwum GIM Budzisław|Archiwum GIM Kleczew|SP Koziegłowy|SP Sławoszewek|SP Złotków|ZSP Budzisław Kościelny|ZSP Kleczew|CUW
Nasze kanały RSS
© 2007 Edukacja w Gminie Kleczew. All rights reserved. | on line: 3 odwiedzin: 8127812